Cynkowanie ogniowe, ocynkownia Inofama Inofama S.A.
Cynkowanie ogniowe, ocynkownia Inofama Inofama S.A.

Ogólne warunki przyjęcia zlecenia na usługę cynkowania ogniowego

A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkę

OGÓLNE WARUNKI PRZYJĘCIA ZLECENIA NA USŁUGĘ CYNKOWANIA OGNIOWEGO ORAZ TECHNICZNEGO ODBIORU POWŁOK CYNKOWYCH



1.Cel i zakres opracowania
  • Przedmiotem opracowania jest określenie jakie wymagania powinien spełnić materiał dostarczony do Wykonawcy oraz jakie parametry powinna posiadać powłoka cynkowa nałożona na detale w INOFAMA SA. z zaznaczeniem , iż przez powłokę cynkową rozumie się zarówno warstwę właściwą cynku oraz warstwę czasowej ochrony.
2. Warunki ogólne przyjęcia zlecenia.
  • Wyroby dostarczone do cynkowania powinny być spakowane na paletach lub płozach drewnianych umożliwiając rozładunek za pomocą wózków widłowych. Detale dostarczone luzem są narażone na uszkodzenia mechaniczne podczas rozładunku, transportu wewnętrznego i załadunku , za co Wykonawca usługi nie ponosi odpowiedzialności. Elementy drobne powinny być dostarczone w opakowaniach zbiorczych typu skrzynki, pojemniki lub bezpiecznie połączone z resztą dostawy.

3. Wymagania techniczne dotyczące materiału przeznaczonego do cynkowania.

  • Zleceniodawca oświadcza, że zna możliwości technologiczne Wykonawcy, ze szczególnym uwzględnieniem gabarytów wanien cynkowniczych:
  • Wymiary wanien na ciągu technologicznym:
  • długość 7,5 m, szerokość 1,6 m, głębokość 3,5 m.
  • Maksymalna wielkość elementów przestrzennych 7,0 x 1,5 x 3 m, pojedyncze elementy  do długości 7,4 m.

Wymiary wanny cynkowniczej nie są jednoznaczne z maksymalnymi rozmiarami pojedynczego elementu dostarczonego do procesu cynkowania i zależą od wielu czynników konstrukcyjno-technologicznych, w związku z czym Zleceniodawca każdorazowo uzgodni z Wykonawcą możliwość ich ocynkowania.

  • Elementy konstrukcji powinny składać się z jednego gatunku stali i o zbliżonej grubości . Powinien być wykonany ze stali konstrukcyjnej węglowej zwykłej jakości. Najbardziej optymalne są stale o zawartości krzemu do 0,03 % lub w przedziale 0,13 – 0,25 %, stal o zawartości krzemu w zakresie 0,03 – 0,12 % jak i powyżej 0,25 % nie nadaje się do cynkowania! (powłoka staje się matowo szara i chropowata, nierównomierna, mało przyczepna i krucha). W przypadku gdy w stali zawarty jest fosfor obliczona wartość procentowa Esi = Si+2,5·P (Si i P oznacza procentowe zawartości krzemu i fosforu w stali) nie może przekraczać wartości: 0,09 %.
  • Konstrukcja nie może zawierać przestrzeni zamkniętych lub zamykających się podczas zanurzania, gdyż grozi to niebezpieczeństwem eksplozji. W takim przypadku konieczne jest wykonanie przez zleceniodawcę otworów odpowietrzających. Ich usytuowanie i wielkość należy uzgodnić z Wykonawcą. W przypadku dostarczenia wyrobów z gotowymi otworami Zleceniodawca ponosi pełną odpowiedzialność za ich prawidłowe wykonanie zgodnie z normą PN-EN ISO 14713. W przypadku wykrycia znacznej nieprawidłowości w lokalizacji otworów , materiał bez zgody Zleceniodawcy na ich wykonanie nie będzie cynkowany. W przypadku konstrukcji bardzo złożonych technologicznie (lawety, podesty, lub inne konstrukcje posiadające dużą ilość połączeń spawanych) gdy sprawdzenie prawidłowości wykonanych otworów technologicznych jest niemożliwe, lub byłoby bardzo czasochłonne , Wykonawca  przyjmuje zasadę o ich prawidłowym wykonaniu zgodnie z zaakceptowanym dokumentem zamówienia. Wykonawca również i w tym przypadku nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowy przebieg procesu cynkowania (brak zanurzenia, niedocynkowania spowodowane brakiem otworów odpowietrzających.)
  • Wykonanie konstrukcji zgodnie z normą PN-EN 1090 – Przygotowanie powierzchni (cz. 2) cięcie materiału wg 6.4. EN-1090-2, wykonanie otworów wg 6.6 EN-1090-2 stopień przygotowania powierzchni – P2.W pobliżu krawędzi powstałych w wyniku cięcia termicznego (palnik plazmowy, laser) mogą wystąpić zmiany strukturalne stali (np. odwęglanie). Zmiany te w konstrukcji powodują odmienny przebieg reakcji między żelazem i cynkiem w następstwie którym powłoka cynkowa będzie cieńsza od wymaganej  określonej normą oraz przyczepność powłoki będzie ograniczona wytrzymałościowo (odpryski cynku na krawędziach). W takim przypadku niezbędna jest obróbka tych powierzchni w obszarze cięcia polegająca na usunięciu stali o grubości min. 0,1 mm przez np. szlifowanie.
  • Elementy przeznaczone do cynkowania powinny mieć taką konstrukcję , aby nie wynosiły w swych przestrzeniach wewnętrznych i zewnętrznych  poszczególnych mediów technologicznych, przez które przechodzą w procesie cynkowania. Otwory do spływu powinny być wykonane jak najbliżej odpowiednich krawędzi w celu umożliwienia swobodnego odpływu kąpieli chemicznych i cynkowej. Otwory technologiczne i prześwity winny zapewnić zawieszenie detalu i napełnienie cieczą technologiczna powierzchni zamkniętych w ciągu max. 60 s. oraz zapewnić maksymalny spływ cieczy przy wynurzaniu w ciągu maks. 30 s., kąt zawieszania detali -30 0 lub pion.
  • Barierki i balustrady zawierające poręcze zawsze podwieszane są pochwytem do góry. Należy to uwzględnić przy wykonywaniu otworów odpowietrzających oraz otworów do zawieszania konstrukcji. Dopuszcza się cynkowanie barierek i balustrad pochwytem do dołu, po wcześniejszych ustaleniach z Wykonawcą.
  • Detal powinien posiadać otwory – w zależności od wielkości konstrukcji : 8 -32 mm (zalecane min 10)., wg. Uzgodnień. Minimalne wielkości otworów w zależności od wielkości konstrukcji przedstawiono w załączonej tabeli nr 1.
  • Wyrób powinien posiadać otwory lub inne elementy konstrukcyjne umożliwiające podwieszenie go na drucie lub haku. Otwory należy sfazować- ostre krawędzie mogą zerwać drut.
  • Detal poddawany cynkowaniu nie powinien posiadać na swej powierzchni zanieczyszczeń nie dających się usunąć w procesie odtłuszczania i trawienia w kwasie solnym (farb, lakierów , klejów, naklejek, smarów, środków przeciwodpryskowych na bazie silikonu, żużla spawalniczego, zgorzeliny, zendry itp.).  Wszystkie zanieczyszczenia powinny zostać usunięte przez dostawcę, najlepiej metodą obróbki strumieniowo-ściernej. Dotyczy to szczególnie wszystkich połączeń spawanych.
  • Powłoka cynkowa na mocno skorodowanym materiale może być wizualnie nierównomierna, chropowata i matowa.
  • W przypadku występowania w konstrukcji naprężeń własnych, możliwa jest deformacja kształtu wyrobu wskutek podgrzania w kąpieli cynkowej do temperatury 450 0C. Elementy z blach lub blachy będące częścią większych konstrukcji mogą ulec pofalowaniu. Zaleca się stosowanie przetłoczeń w celu ograniczenia odkształceń. Naprężenia własne powstają niezależnie od chłodzenia po cynkowaniu m.in. poprzez wprowadzenie ciepła do konstrukcji, spawanie elementów, mieszanie gatunków, rodzajów i grubości stali. Wykonawca nie wykonuje usługi operacji prostowania elementów, które uległy odkształceniu podczas procesu cynkowania.
  • Dostarczony do cynkowania wyrób nie może posiadać odprysków po spawaniu. Spoiny powinny być ciągłe i nieporowate. Wykonawca nie ponosi odpowiedzialności za defekty  na spoinach powstałe z niewłaściwego ich przygotowania. W konstrukcji i otworach nie mogą występować wióry, zadziory po cięciu, ani pozostałości śrutu.
  • Konstrukcje w których powierzchnie elementów (materiałów) stykają się (nakładają się na siebie) powinny mieć otwory odpowietrzające.
  • W przypadku dostarczenia do cynkowania wyrobów, które posiadają już ocynkowane elementy, usługa taka może być zrealizowana  jednakże po uprzednim uzgodnieniu za dodatkową opłatą.
  • Zaleca się ogradowanie ostrych narzędzi. Powłoka na ostrych krawędziach narażona jest na odpryski.
  • W przypadku konieczności zabezpieczenia gwintów przed powłoką cynkową, należy użyć przeznaczonego do tego celu preparatu zabezpieczającego lub specjalnego silikonu odpornego na temp 800 – 1000 0C. Gwinty należy jedynie przesmarować i nie robić tego bezpośrednio przed cynkowaniem. Preparat silikonowy, który jest w nadmiarze lub nie zdążył jeszcze stężeć, w procesie cynkowania spalając się w kąpieli łączy się z nią co powoduje zabrudzenie konstrukcji.

  4Wymagania formalne :

          Zamówienie powinno zawierać:

  •  ustalony termin dostawy i odbioru materiału,
  •  orientacyjny ciężar i rodzaj konstrukcji,
  •  ilość elementów,
  •  wymiary konstrukcji,
  • wymagania techniczne inne niż standardowe,
  •  informację o przeznaczeniu do malowania lub kontaktu z wodą pitną ocynkowanych elementów, dopuszczalne odchyłki kształtu,
  •  ustaloną cenę usługi,
  • formę płatności,
  •  pełne oświadczenie właściciela firmy lub prokurenta o wyrażeniu zgody na wystawienie faktury bez podpisu,
  • czytelny podpis i pieczątkę firmową lub parafkę i pieczątkę imienną właściciela, prokurenta lub osoby pisemnie upoważnionej. Ponadto należy dostarczyć oryginał powyższego zlecenia i upoważnienie do odbioru poprzez kierowcę, wraz z dostawą lub odbiorem materiału.

        Wzór zamówienia w załączeniu.


   5Materiał powłoki

  • Detale w INOFAMA SA . są cynkowane w stopie zgodnym z normą PN EN ISO 1461.

  6.     Wymaganie którym winny odpowiadać powłoki cynkowe.

  6.1   Wygląd powłoki

  • Powłoka cynkowa powinna spełniać wymagania normy PN EN ISO 1461: „Powłoki ochronne nanoszone na wyroby stalowe i żeliwne metodą zanurzeniową. Wymagania i metody badań”  Suma nie docynkowanych poszczególnych miejsc nie może przekraczać 0,5 % całkowitej powierzchni przedmiotu. Pojedyncze miejsce z defektem nie może być większe niż 10 cm 2 . Wszystkie miejsca z defektami winny być poprawione zgodnie z pkt. 7 niniejszego opracowania.
  • Biała korozja na powłoce nie może być postawą do reklamacji, o ile zachowana jest minimalna grubość powłoki cynkowej detalu.
  • Dopuszcza się powstawanie nadlewów w miejscu ściekania cynku. Nie dopuszcza się występowania ostrych sopli cynku. Nadlew to zgrubienie cynku do wysokości ok. 5 mm. o nieostrych krawędziach. Sopel natomiast jest to nadlew ostro zakończony.
  • Nierówności powierzchni materiału np. wżery żużla walcowniczego, bruzdy, wgłębienia w licu spoin, wżery korozyjne, zawalcowania czy rozwarstwienia mogą pozostać widoczne lub mogą się uwidocznić po procesie cynkowania ogniowego.
  • Na wyrobach poddanych obróbce strumieniowo-ściernej mogą wystąpić paskowe zgrubienia powłoki cynkowej, nie zmniejszające jednak antykorozyjnego działania powłoki.
  • W przypadku elementów łączonych spawem nieciągłym lub zgrzewanych punktowo, możliwe są wycieki resztek topnika lub popiołu cynkowego powodujące ciemne lub rudo-żółte zacieki na powłoce cynkowej w miejscach połączeń.
  • Niewielkie otwory w elementach (do ok. 6 mm.) mogą ulec zalaniu stopem cynku. Wykonawca nie wykonuje operacji kalibrowania i rozwiercania otworów oraz obróbki gwintów.
  • Na skutek niejednorodności powierzchni zewnętrznej detalu (różny skład chemiczny struktura geometryczna powierzchni, wcześniejsza obróbka technologiczna, grubość i inne) powłoka cynkowa na tym detalu może wytworzyć się w różny sposób i mieć inny wygląd.
  • Powłoka cynkowa przeznaczona do malowania musi zostać odpowiednio przygotowana. Operacje przygotowawcze (mycie, szlifowanie, polerowanie i inne) dotyczące zleceń wytwarzania systemów duplex (cynkowania , malowania), muszą odpowiednio wcześniej zostać uzgodnione z Wykonawcą, jeszcze przed przyjęciem zlecenia na cynkowanie.
  • Konstrukcje typu siatka mogą mieć pozostawione lekkie nawisy zwane „firankami”. Pełne oczyszczenie siatek z tego typu nawisów może być wykonane po uprzednim uzgodnieniu z Zakładem Cynkowni.
  • Usunięcie popiołu nie daje całkowitego wyczyszczenia miejsca w którym popiół zalega. Pod wpływem warunków atmosferycznych możliwe jest uwalnianie resztek popiołu , po którym pozostaje przebarwienie powłoki cynkowniczej.
  • Ślady po popiele cynkowym są zaprawiane farbą wysokocynkową. W perspektywie czasu miejsca zaprawione utleniają się wolniej niż pozostała powierzchnia ocynkowana powodując charakterystyczne przebarwienia na konstrukcji.
  • Należy mieć na uwadze, że podobnie jak przy cynkowaniu bez warstwy czasowej ochrony, liczne czynniki wpływają na pogorszenie wyglądu i znaczne skrócenie trwałości czasowej ochrony, np. : składowanie na powietrzu, bez podkładek i przekładek, oddziaływanie chemii, środowisko szczególnie korozyjne.

6.2      Grubość powłoki cynkowej

  • Jest zgodna z normą PN EN ISO 1461. Maksymalna wartość grubości zależy od gatunków stali, gabarytów wyrobu, rozwinięcia powierzchni i czasu przebywania stali w stopie cynkowym.

6.3    Przyczepność powłoki

  • Powłoka cynkowa nanoszona metodą ogniową jest dyfuzyjnie związana z podłożem i wytrzymuje obciążenia występujące przy normalnym użytkowaniu wyrobów ocynkowanych. Problem może stanowić nadmierny rozrost powłoki wynikający z niewłaściwego gatunku stali, gabarytów wyrobu, czy rozwinięcia powierzchni.

7.       Zabezpieczenie miejsc nie pokrytych powłoką cynkową.

  • Wszystkie miejsca nie pokryte cynkiem należy zabezpieczyć przez malowanie za pomocą specjalnej farby wysokocynkowej. Dla poprawy estetyki można na warstwę farby cynkowej nanieść warstwę farby wysokocynkowej zawierającej pył aluminiowy. Miejsca nie pokryte cynkiem należy przed malowaniem oczyścić mechanicznie szczotką drucianą lub papierem ściernym, odtłuścić rozpuszczalnikiem i dokładnie osuszyć. Nie należy malować miejsc mokrych, niedokładnie osuszonych. Wszystkie operacje związane z poprawieniem powierzchni po ocynkowaniu należy wykonywać na stanowisku kompletacji końcowej, lub w magazynie wyrobów gotowych. W celu poprawy estetyki zaprawki można zastosować spray do cynku w zależności od spodziewanego efektu.

Ważne W przypadku gdy wyrób ocynkowany ma być dodatkowo zabezpieczony powłoką malarską nie należy wykonywać zaprawek "spray".

8.       Badanie powłoki cynkowej

8.1     Sprawdzenie wyglądu powłoki

Badanie wyglądu powłoki cynkowej należy wykonywać przez oględziny nieuzbrojonym okiem z odległości 1 metra. Wygląd powłoki powinien odpowiadać wymaganiom punktu 5.1. Oględzinom należy podawać wszystkie wyroby.


8.2     Sprawdzenie grubości powłoki cynkowej.

Grubość powłoki cynkowej należy mierzyć za pomocą grubościomierza magnetycznego zgodnie z PN EN ISO 1461 . Pomiar należy wykonać minimum  w trzech miejscach rozmieszczonych możliwie równomiernie na całej powierzchni wyrobu. Dla ustalenia grubości powłoki w jednym miejscu należy wykonać minimum 5 pomiarów na powierzchni ok. 10 cm 2, a średnia arytmetyczna pomiarów stanowi grubość miejscową powłoki. Średnia arytmetyczna tak zmierzonych grubości miejscowych stanowi średnią wartość grubości powłoki na badanym przedmiocie. Wyrób spełnia wymogi technicznego odbioru, jeśli tak obliczona średnia grubość powłoki nie jest mniejsza od wartości podanej w tabeli nr 2 (w załączeniu). Badania grubości należy przeprowadzać na co najmniej jednym wyrobie na wsad. W przypadku wsadów jednego typu lub na jednym wyrobie z każdego typu elementów jeśli wsad jest kompletowany z różnych asortymentów materiałów.


8.3      Sprawdzenie przyczepności powłoki cynkowej

Nie ma potrzeby badania przyczepności pomiędzy powłoką cynkową a podłożem, ponieważ powłoki cynkowe mają dostateczną przyczepność ze względu na dyfuzyjny charakter połączenia. Na ogół grubsze powłoki cynkowe wymagają ostrożniejszego traktowania. Gięcie i obróbka plastyczna po cynkowaniu metodą jednostkowego zanurzania nie jest zwykle stosowana.


9.       Gwarancja, reklamacje i wyłączenie odpowiedzialności Wykonawcy

  • Wykonawca udziela gwarancji na swoje usługi na okres 2 lat (klasa korozyjności środowiska od C1 ÷ C3), dla detali pracujących w środowisku o korozyjności > C3 czas gwarancji zostanie określony na drodze indywidualnych negocjacji z Zamawiającym.
  • Wykonawca nie ponosi odpowiedzialności za wady powłoki cynkowej powstałe z powodu dostarczenia materiału nie spełniającego wymogów właściwego składu chemicznego stali, złego przygotowania powierzchni, odkształceń powstałych w wyniku uwolnienia się naprężeń materiałowych i spawalniczych oraz eksponowania powłoki w środowisku agresywnym dla powłoki cynkowej
  • W przypadku zastosowania stali o niewłaściwym składzie chemicznym Wykonawca ma prawo obciążyć Zleceniodawcę dodatkowymi kosztami ponad normatywnego zużycia cynku.
Wszelkie reklamacje zarówno ilościowe jak i jakościowe powinny być zgłoszone do Wykonawcy na piśmie lub formie elektronicznej na skrzynkę pocztową.
Reklamacja powinna określać:
- datę otrzymania towaru
- specyfikację wyrobów reklamowanych
- szczegółowy opis wad i braków
Wykonawca powinien udzielić odpowiedź na reklamację niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie dwóch tygodni od terminu zgłoszenia.
Wykonawca zastrzega sobie jednak prawo sprawdzenia reklamowanego towaru na miejscu u Zleceniodawcy.

10.  Ustalenia końcowe

  • Materiał dostarczony po godz. 15:00 a zaplanowany do produkcji w danym dniu , który nie spełnia wymogów technicznych i nie ma możliwości uzyskania zgody Zleceniodawcy na dostosowanie do tych wymagań zostanie ocynkowany dopiero po uzyskaniu potrzebnych informacji od Zleceniodawcy.
  • Przy konstrukcjach posiadających przestrzenie wewnętrzne, wymogi ujęte w niniejszym opracowaniu nie odnoszą się do powierzchni wewnętrznych lecz tylko do powierzchni zewnętrznych przedmiotu. Wykonawca nie ponosi odpowiedzialności za jakość powłoki cynkowej w miejscach nie dających się zmierzyć, skontrolować oraz oczyścić takich jak : wnętrza rur, profili zamkniętych itp.
  • W przypadku szczególnych wymagań dotyczących wyglądu powierzchni cynkowanej lub grubości powłoki cynkowej, należy o tym fakcie pisemnie poinformować Wykonawcę przed dostarczeniem wyrobów do cynkowania.
  • W przypadku, gdy powłoka cynkowa ma być dodatkowo zabezpieczona  przez malowanie, należy to każdorazowo uzgadniać z Wykonawcą.
  • Przy wadze jednostkowej detalu poniżej 3 kg. cena ulega podwyższeniu do 10 % netto/kg czarnego wsadu. Wskazane jest wykonanie próbnego cynkowania i akceptacja jakości.
  • Wykonawca nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku transportu, składowania i montażu poza terenem Inofama S.A. Odkształcenia i ewentualne ubytki cynku powstałe w wyżej wymienionych okolicznościach musza zostać niezwłocznie naprawione i zabezpieczone przez Zleceniodawcę farbami wysokocynkowymi zgodnie z normą PN-EN ISO 1461.  Potwierdzeniem odbioru jakościowego i ilościowego materiału ocynkowanego jest podpisany dokument WZ.
  • W celu zachowania estetyki wyrobu (zapobiegania powstawaniu białej korozji) zalecany jest transport samochodami krytymi oraz przechowywanie ocynkowanych detali w miejscach krytych i przewiewnych do momentu naturalnego spasywowania powłoki cynkowej.
 
Zachowanie i przestrzeganie wszystkich powyższych zasad gwarantuje uzyskanie powłoki cynkowej najwyższej jakości i pełną satysfakcję z naszych usług.


 Oświadczam, że poznałem i akceptuję powyższe warunki:          

                   

…………………………………………………………………………………………



Tabela nr 1: Minimalna wielkość i ilość otworów w zależności wielkości konstrukcji (przekroju profili)

 


Tabela nr 2: Grubość powłoki elementów ocynkowanych w zależności od rodzaju i grubości materiału

 


Załączniki:

Ogólne Warunki Przyjęcia zlecenia na usługę cynkowania ogniowego - Plik PDF do pobrania
Zlecenie usługi Cynkowania - Plik PDF do pobrania

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij